Nagyterületű egészségi állapotfelvétel (EVH I.)

2020-01-31 11:11:11


Az EMMRE-n belül kap helyet az átfogó, szisztematikus mintavételezésen alapuló Erdővédelmi Hálózat (EVH), melynek állandósult, évente felvételezett pontjain gyűjtött adatok információt szolgáltatnak erdeink egészségi állapotáról, a bekövetkezett abiotikus és biotikus kárformák megjelenéséről, mértékéről, illetve változásáról.

 

1988-ra kialakították az I. szintű Nagyterületű egészségi állapotfelvételt (EVH I.), melynek célja a hazai erdők évenkénti egészségi állapotváltozásának, egyes megbetegedések és károsodások időbeli előfordulásának és térbeli elhelyezkedésének megállapítása, a bekövetkezett változások nyomon követése, adatgyűjtés és információszolgáltatás.

Az I. szint feladatait az Nemzeti Földügyi Központ Erdészeti Főosztály (NFK EF) szakemberei, míg a II. szintét a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Erdészeti Tudományos Intézetének (NAIK ERTI) kutatói látták el.

 

A felmérés paraméterei megfelelnek az ICP Forests program nemzetközileg elfogadott módszertanának, a vizsgálat kiterjed a koronára, törzsre és gyökfőre egyaránt. A levélvesztés, az elszíneződés és a koronaelhalás olyan, szemrevételezéssel is elbírálható, összefoglaló tünetegyüttes, mely alkalmas a fa egészségi állapotának jellemzésére.

 

A folyamatos adatgyűjtés mellett kiemelt cél - a levont tapasztalatok alapján – a jövőre vonatkozó folyamatos fejlesztések megtétele, olyan paraméterek, indikátorok bevétele a felvételezésbe, melyek jobb rálátást biztosítanak a monitoring rendszer számára.